Okoliczne atrakcje

Łańcut

Zamek w Łańcucie Muzeum gorzelnictwa w Łańcucie Kościół farny w Łańcucie Synagoga w Łańcucie

Łańcut to piękne miasteczko położone w województwie podkarpackim na wschód od Rzeszowa. Założone przez króla Kazimierza Wielkiego przez stulecia było siedzibą rodzin Lubomirskich i Potockich. Największą atrakcją w mieście jest okazały Zamek Lubomirskich i Potockich, w którym obecnie działa Muzeum - Zamek w Łańcucie.
W Łańcucie znajduje się również jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa, które swoją siedzibę ma w zabytkowym XIX-wiecznym dworku. W poszczególnych salach przedstawione są ekspozycje pokazujące kolejne etapy produkcji wódki.
Zabytkowy, początkowo drewniany kościół farny p.w. św. Stanisława Biskupa, po wielu najazdach zyskał mury. Obecny kształt świątynia zawdzięcza gruntownej przebudowie z przełomu XIX i XX wieku. W kościele znajduje się cudowny obraz MB Szkaplerznej oraz piękna barokowa chrzcielnica.
W centrum Łańcuta znajduje się barokowa synagoga będąca przykładem najlepiej zachowanej architektury synagogalnej w Europie Środkowej. Obecnie w budynku synagogi znajduje się muzeum judaistyczne.

Jarosław, Przeworsk

Jarosław to miasto, które od czasów średniowiecza łączy trzy kultury i wyznania: rzymskokatolickie, grekokatolickie i judaizm. Miasto posiada piękną historię i zabytki, do najciekawszych dla turystów należą: dwie podziemne trasy, gdzie możemy poznać historię miasta, Muzeum - Kamienica Orsettich, budynek Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", Kolegiata Bożego Ciała, opactwo Benedyktyńskie oraz Cerkiew Przemienienia Pańskiego.
Wybierając się do Jarosławia warto odwiedzić też Przeworsk. Ciekawymi zabytkami w mieście jest Bazylika p.w. Ducha Świętego, XVII-wieczny ratusz czy kopiec - usypany jako podziękowanie za zwycięstwo nad wojskami tatarskimi w 1624r. Dla miłośników przyrody warty odwiedzenia jest Park Przeworski w stylu ogrodów francuskich oraz Sieniawski Zespół Parkowo - Pałacowy z XVII wieku.

Muzeum w Jarosławiu Budynek Sokół w Jarosławiu Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu

Przemyśl, Krasiczyn, Bolestraszyce

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu Zamek w Krasiczynie Arboretum w Bolestraszycach

Przemyśl należy do kręgu najstarszych i zarazem najpiękniejszych miast w Polsce, nazywany jest "Turystycznym Sercem Wschodu". Charakterystyczną architekturę miasta podkreślają liczne kościoły, klasztory i cerkwie oraz kamienice w stylu secesyjnym. Do najciekawszych miejsc wartych zobaczenia należą m.in. Zamek Kazimierzowski, Rynek, Twierdza Przemyśl, Pałac Lubomirskich czy Wieża Zegarowa zaadaptowana na Muzem Dzwonów i Fajek.
Jedyne 10 km od Przemyśla położony jest Krasiczyn - wieś słynąca z przepięknego zespołu zamkowo-parkowego, który obecnie pełni funkcję kompleksu wypoczynkowo konferencyjnego. Warto poświęcić czas, żeby zwiedzić obiekt i pospacerować po rozległym zamkowym parku.
Pobliskie Bolestraszyce słyną ze wspaniałego Arboretum - cennego zabytku przyrody. To niezwykle, zjawiskowe miejsce, które przypomina nieco bajkowy świat elfów znany z baśniowych opowieści. Na terenie Arboretum znajduje się Muzeum Przyrodnicze, które organizuje liczne wystawy dotyczące drzew, ptaków i owadów.
Dla dzieci i młodzieży ciekawymi miejscami do zobacznia może być Wioska Fantasy w Kuńkowcach i Park Owadów w Wapowcach.

Bieszczady

Magiczne Bieszczady są doskonałym miejscem na piesze wędrówki i podziwianie wspaniałych widoków sięgających daleko poza horyzont. Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są połoniny - wycieczki po nich sprawiają przyjemność o każdej porze roku, a to dzięki pięknym panoramom widocznym z górskich grzbietów. To właśnie one w połączeniu z miejscowymi historiami i zabytkami tworzą osałwiony bieszczadzki klimat.
Położone w Karpatach Bieszczady obfitują w wiele atrakcji turystycznych. Nierozłącznym elementem bieszczadzkiego pejzażu są drewniane cerkwie, które w swoich murach skrywają niezwykłe, często dramatyczne historie. W Zagórzu natomiast na wzgórzu, dawniej zwanym Marymontem znajdują się ruiny kościoła i Klasztoru Karmelitów Bosych. Do dziś zachowały się niewielkie fragmenty malowideł, które jednak ulegają zniszczeniu.
W Bieszczadach można także odpocząć nad wodą. Jezioro Solińskie oferuje wiele atrakcji, w tym żeglowanie, pływanie łódką, kajakiem lub statkiem turystycznym.
Jeśli interesuje Cię wyjazd w Bieszczady daj nam znać. Pomożemy Ci w organizacji wyjazdu i polecimy najciekawsze miejsca!

Bieszczady - Połonina Caryńska Bieszczady - Zagórz - Klasztor Karmelitów Bosych Bieszczady - Smolnik - Cerkiew św. Michała Archanioła Bieszczady - Bukowe Berdo